Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

trądizk niemowlęcy a skaza białkowa
5 (100%) 4 vote[s]

Dość powszechnie występujący u niemowląt trądzik może występować u niemowlęcia z różnych powodów. Jednym z nich jest skaza białkowa, która jest jednym z rodzajów alergii pokarmowej. Co łączy trądzik niemowlęcy i skazę białkową?

Skaza białkowa u niemowlaka

Najczęstszą alergią, jaka występuje u niemowląt, jest skaza białkowa. Jest to alergia na białko zwierzęce, występujące w produktach jedzonych przez matkę karmiącą lub przez samo dziecko w przypadku dzieci nieco starszych. Jeszcze kilka lat temu uważano, że skazę białkową wywołuje jedynie białko występujące w mleku krowim i nabiale, stąd też brała się popularność diety bezmlecznej jako dobrego sposobu na uniknięcie pojawienia się niektórych objawów chorobowych.

Gdy pojawia się skaza białkowa wysypka występuje głównie na twarzy, pojawia się zaczerwieniona i błyszcząca skóra na policzkach, ale również czerwone swędzące plamy na dłoniach czy tułowiu – to najpopularniejsze objawy skórne. Tu warto pamiętać, że u niektórych dzieci skaza białkowa prowadzi do atopowego zapalenia skóry, u wielu dzieci mogą się także pojawić objawy gastryczne w postaci bólu brzucha, kolek czy biegunek.

Skaza białkowa mija samoistnie w okolicy drugiego roku życia, natomiast stosowana w jej leczeniu dieta eliminacyjna, zalecana w leczeniu skazy białkowej, może być wzbogacana o koleje produkty z białkiem zwierzęcym u dzieci pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Pojawiające się u dzieci ze skazą białkową drobne krostki na twarzy mogą przypominać trądzik, jednak stosowanie odpowiedniej diety, czyli ograniczanie produktów z białkiem zwierzęcym, oraz specjalnie dobranych kosmetyków pozwala na ograniczenie jego występowania.

Trądzik towarzyszący skazie białkowej może się pojawiać u dziecka do drugiego roku życia. Natomiast trądzik niemowlęcy pojawia się pomiędzy drugim, a piątym tygodniem życia i może trwać przez kilka tygodni. Trądzik niemowlęcy ze skazą białkową łączy fakt, że nie są do końca znane powody występowania obu chorób. Każde ze schorzeń leczy się również objawowo.

W przypadku trądziku niemowlęcego za głównego sprawcę powstania wysypki uważa się przegrzewanie dziecka, według kolejnej teorii wysypkę powodują androgeny, które dostają się do organizmu niemowlęcia wraz z mlekiem matki.

Podobne objawy i częste pomyłki

Obie choroby mogą być podobne. Początkowo wysypka, która zamieni się w przyszłości w trądzik niemowlęcy, może przypominać potówki. Jednak w odróżnieniu od wysypki ze skazy białkowej, trądzik niemowlęcy występuje tylko na twarzy. Czerwone swędzące krosty, jakie są objawem skazy białkowej, występują nie tylko na twarzy, ale również na zgięciach rąk, na stopach czy na tułowiu.

emolienty na skazę białkowąObie choroby mijają z wiekiem dziecka, dlatego leczenie trądziku niemowlęcego zaleca się jedynie wtedy, gdy występowanie trądziku się nasila lub też gdy krosty są swędzące. Jednak i wtedy raczej zaleca się rezygnację ze środków piorących lub stosowanych kosmetyków do mycia, bowiem bardzo często to właśnie takie środki nasilają występowanie objawów chorobowych. Występowanie trądziku może się nasilać także w związku z przegrzewaniem dziecka.

Trądziku niemowlęcego nie leczy się żadnymi maściami czy preparatami do mycia twarzy. Natomiast wysypka, występująca w skazie białkowej, powinna być natłuszczana. Przy zmianach na skórze zaleca się także stosowanie emolientów, które odbudowują płaszcz lipidowy na skórze, chroniący skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Stosowanie kosmetyków pozwala na złagodzenie objawów chorobowych w skazie białkowej.

2 komentarzy

  1. Dziecko trzeba dokładnie obserwować. Trądzik niemowlęcy będzie występował niezależnie od tego czy coś się je, czy nie. A skaza białkowa pokaże się po zjedzeniu czegoś, na co dziecko będzie mieć alergię. Łatwo to odróżnić, ale trzeba być czujnym.

    1. Przecież każdy obserwuje swoje dziecko, to po co to gadanie, że nie wiadomo czy to jest trądzik niemowlęcy czy skaza białkowa. Objawy są naprawdę podobne i nie powinno to dziwić, że ktoś się pomylił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *