Skaza białkowa u noworodka

skaza białkowa u noworodka
5 (100%) 10 vote[s]

Skaza białkowa to dolegliwość, która dotyka coraz więcej dzieci. Najczęściej występuje u noworodków – zarówno tych karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Co ją wywołuje i jakie mogą być pierwsze objawy? Jak postępować, kiedy diagnoza potwierdzi, że to skaza białkowa u noworodka? Oto najważniejsze informacje o przyczynach, objawach i leczeniu skazy białkowej u noworodków.

Skaza białkowa u niemowlaka – przyczyny

matka karmiąca piersią dziecko chore na skaze białkowąDlaczego właśnie noworodki najczęściej zmagają się ze skazą białkową? Sprawa jest prosta: do reakcji alergicznej dochodzi już przy pierwszym kontakcie z uczulającą substancją. Kiedy więc organizm dziecka styka się po raz pierwszy z białkiem krowim, dochodzi do tak zwanej skazy białkowej. Pojawia się wysypka, biegunki, ulewanie.

U większości dzieci skaza białkowa obserwowana jest po przejściu z mleka matki na butelkę, a więc przy bezpośrednim zetknięciu się z mlekiem krowim. Zdarzają się jednak noworodki szczególnie wrażliwe, u których do rozwoju dolegliwości dochodzi już na etapie karmienia piersią – proteiny mleka krowiego dostają się do organizmu dziecka z mlekiem matki i wywołują reakcję uczuleniową.

Skaza białkowa u noworodków może mieć różny przebieg. Najczęściej znika przed 3. rokiem życia, jednak u niektórych dzieci może się utrwalić i przejść w stałą alergię na mleko krowie, z którą zmagamy się przez całe życie. Najważniejsze, by skaza białkowa u noworodka nie została zbagatelizowana – odpowiednie postępowanie poprawi samopoczucie maluszka, a dodatkowo pomoże uniknąć pojawienia się innych alergii będących często kontynuacją noworodkowej skazy białkowej.

Jak objawia się skaza białkowa u noworodków?

Jakie objawy daje skaza białkowa u niemowlaka? Przebieg dolegliwości może być różny u każdego dziecka. Najczęściej występujące reakcje uczuleniowe to charakterystyczna szorstka wysypka i zaczerwienienia na skórze policzków i za uszami. Może nasilić się ulewanie oraz mogą pojawić się biegunki, a nawet stolec z krwią. Jeśli dolegliwość jest ignorowana przez dłuższy czas, stan zdrowotny noworodka pogarsza się – dziecko jest markotne, osłabione, nie przybiera na wadze. W szczególnie ostrym przebiegu skaza białkowa u noworodka może wywołać niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny: dziecko dusi się, wymiotuje, traci przytomność. W takim przypadku natychmiast należy wezwać pogotowie.

Leczenie skazy białkowej u noworodka

Jak wygląda leczenie niemowlęcej skazy białkowej? Sposób postępowania zależy od stopnia nasilenia dolegliwości oraz jej przebiegu. Jeśli rodzice podejrzewają, że ich dziecko może mieć skazę białkową, powinni jak najszybciej umówić się na wizytę u pediatry. Ten umówi ich na wizytę u alergologa, który sprawdzi, czy podejrzenia rodziców są słuszne. Jeśli diagnozą okaże się skaza białkowa, konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej u matki karmiącej lub karmionego butelką niemowlęcia. Z diety trzeba będzie usunąć nie tylko samo mleko krowie, ale także jego przetwory (sery, śmietanę, jogurty, kefiry).

Co ważne, skaza białkowa to nie tylko uczulenie na mleko – wysypkę powodują często takie pokarmy, jak orzechy, chleb, ogórki kiszone, jajka, majonez… To dlatego ważne jest, by skonsultować się z lekarzem, który pomoże w ustaleniu przyczyny złego samopoczucia noworodka oraz zaleci odpowiedni sposób postępowania. Pomoże także ułożeniu diety, która – choć nie będzie zawierała substancji uczulających – będzie odpowiednio kaloryczna oraz obfita w niezbędne do prawidłowego rozwoju małego dziecka pełnowartościowe aminokwasy. Leczenie na własną rękę może być niebezpieczne.

2 komentarzy

  1. Skaza białkowa u noworodka zdarza się raczej rzadko, częściej jest u niemowlaka. Zwłaszcza wtedy, gdy dziecko je mleko modyfikowane dość wcześnie, wtedy jeszcze nie ma wykształconych wszystkich organów wewnętrznych w odpowiedni sposób i skaza białkowa jest najczęstsza.

  2. Skaza białkowa u noworodka jest nawet lepsza niż u niemowlaka, bo dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do swoich smaków. Noworodka łatwiej przestawić i nie będzie takiej afery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *