Skaza białkowa u niemowlaka to choroba dość powszechna, choć wielu rodziców niektórych objawów choroby nie łączy z faktem, że dziecko nie toleruje białka zwierzęcego. Przyjmuje się jednak, że u większości dzieci choroba minie z wiekiem, zatem już dziecko dwuletnie będzie mogło jeść niemal wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Jakie są najczęstsze objawy, które pozwalają na zdiagnozowanie skazy białkowej u niemowląt?
Skaza białkowa u niemowląt
Wielu lekarzy nazywa skazę białkową alergią pokarmową, która u niemowląt oznacza reakcje alergiczne na mleko krowie. Jednak nie tylko białko z mleka i produktów nabiałowych powoduje reakcje chorobowe u niemowląt i małych dzieci. Coraz częściej mówi się, że dzieci reagują poprzez skazę białkową także na białko z mięsa, jego przetworów, ale również na białko, jakie się znajduje w rybach, kakao, czy w orzechach. Białko z tych produktów dostaje się do układu pokarmowego dziecka wraz z mlekiem matki, dlatego to one powinny zadbać o to, aby w ich diecie nie pojawiały się produkty, które mogą wzmagać reakcje chorobowe.
Dziecko ze skazą białkową powinno być karmione piersią przez co najmniej 6 miesięcy. Warto pamiętać, że skaza białkowa u większości dzieci przechodzi sama, zanim dziecko ukończy drugi rok życia. Sama choroba nie wymaga również stosowania środków farmakologicznych, dlatego jej objawy są przez część rodziców bagatelizowane. U części dzieci alergia na niektóre produkty pozostaje, jest również grupa dorosłych, u których skaza białkowa nie zakończyła się w dzieciństwie.
Skaza białkowa u niemowląt – objawy choroby
Dlaczego niektórzy rodzice nie są w stanie odpowiednio wcześnie zorientować się, że dziecko cierpi na skazę białkową? Wynika to głównie ze spektrum objawów, które są charakterystyczne dla skazy białkowej. Większość z nich nie ma nic wspólnego z układem pokarmowym, choć zdarza się, że dziecko cierpi z powodu bólu brzucha czy kolek i nie przybiera na wadze, mimo podawania mu odpowiedniej ilości pokarmu.
Pierwsze objawy skazy białkowej to wysypka na twarzy dziecka oraz mocno zaczerwienione, błyszczące policzki. U wielu dzieci do tych objawów dochodzą jeszcze zmiany na skórze – skóra na dłoniach, rękach czy tułowiu obfituje w czerwone, swędzące zmiany, które u części dzieci zamieniają się w atopowe zapalenie skóry.
Leczenie skazy białkowej u niemowlaka
Nie ma wskazówek co do podawania konkretnych leków w celu zminimalizowania objawów skazy białkowej. Zmiany na skórze leczy się poprzez ich regularne natłuszczanie i odbudowę ochrony lipidowej. W tym celu wskazane jest stosowanie odpowiednich preparatów natłuszczających oraz emolientów do mycia i pielęgnacji skóry dziecka. Jeśli atopowe zapalenie skóry przybiera formę bardzo agresywną, wówczas lekarz pediatra może przepisać specjalne maści sterydowe, które można stosować przez krótki okres w celu złagodzenia objawów choroby.
Ważnym elementem w leczeniu skazy białkowej jest dieta eliminacyjna, w której nie powinno być produktów zawierających białko zwierzęce. Tu lekarze zalecają, aby taką dietę stosować u dziecka zanim nie skończy 18 miesięcy. Po tym czasie, raz na pół roku, można do diety dodawać kolejne produkty, jednocześnie sprawdzając, czy ich podanie nie grozi reakcją alergiczną.
Nie odkryto jednoznacznie, co powoduje, że niektóre dzieci cierpią na skazę białkową. Na pewno dziecko, którego rodzice chorowali na skazę białkową, ma większą szansę na zachorowanie. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu skazy białkowej jest m.in. alergia na pyłki czy na roztocza kurzu.
Wiecie co jest najgorsze? Że skaza białkowa u niemowlaka to w zasadzie jest już pojęcie wyłącznie teoretyczne. Teraz skaza białkowa to nie jest uczulenie na białko, ale alergia praktycznie na większość pokarmów. Podobno mija, ale nie u wszystkich…
Przecież niemowlak nie powinien jeść nic innego poza mlekiem. Najlepiej mlekiem matki. I potem się dziwicie, że zaczyna się skaza białkowa u niemowlaka. Taki młody organizm nie jest jeszcze przystosowany do trawienia nie wiadomo czego. Może frytki z maca też dajecie i potem zdziwieni wielce, że się zaczyna skaza białkowa?