Skaza białkowa u dorosłych

skaza białkowa u dorosłych
5 (100%) 16 vote[s]

Skaza białkowa to nic innego, jak alergia na białko, najczęściej pochodzące ze zwierzęcego mleka, choć oczywiście nie tylko. Zwykle dotyczy niemowląt, jednak zdarza się, że dolegliwość pozostaje na dalsze lata życia. Jak wygląda skaza białkowa u dorosłych? Jakie są jej główne przyczyny, objawy i metody postępowania m.in. w kwestii diety osoby uczulonej?

Czym jest skaza białkowa u dorosłych

skaza białkowa u dorosłych objawySkaza białkowa wiąże się z nietrawieniem przez ludzki organizm białka. W przypadku dzieci przyjęło się, że chodzi głównie o mleko krowie. Tymczasem, jak pokazują badania, skaza białkowa u dorosłych wywołana jest niejednokrotnie również przez białko roślinne. Ciężko wskazać jednoznaczną przyczynę występowania tego schorzenia. Lekarze wskazują tu kilka czynników. Mogą nimi być kwestie rodzinno-genetyczne i środowiskowe. Specjaliści podkreślają również, że skaza białkowa wywoływana jest często innymi alergenami wziewnymi lub kontaktowymi, jak różnego rodzaju pyłki, roztocza, pierze, sierść zwierząt.

Objawy skazy białkowej u dorosłych

Warto zaznaczyć, że w przypadku nietolerancji, takiej jak skaza białkowa u dorosłych objawy różnią się pod pewnymi względami od tych, które mają miejsce u dzieci. Zazwyczaj brak charakterystycznych dla wieku niemowlęcego symptomów ze strony układu pokarmowego, czyli biegunek (często wraz ze śluzem i krwią), wymiotów, kolek, wzdęć, a dodatkowo także gorączki czy nieprawidłowości w przyroście masy ciała.

Gdy w organizmie występuje skaza białkowa objawy u dorosłych dotyczą głównie dolegliwości skórnych. Mogą oczywiście zdarzyć się niejednokrotnie bóle żołądka, ale najczęściej wszystko skupia się wokół kwestii dermatologicznych. Z tego powodu alergia ta bywa potocznie nazywana AZS (atopowe zapalenie skóry).

Czym przejawia się więc skaza białkowa u dorosłych? Przede wszystkim silnym swędzeniem skóry i różnego rodzaju zmianami, które się na niej pojawiają. Może to być wysypka, pojedyncze krosty oraz rumień. Główne miejsca występowania tych objawów to łokcie, nadgarstki, kolana i uszy. Ostatecznie może dojść do rozwoju AZS, czyli stanu zapalnego powodującego uporczywy świąd, przesuszenie, łuszczenie i pękanie skóry. Innym symptomem skazy białkowej jest kaszel i katar.

Dieta przy skazie białkowej u dorosłych

Skaza białkowa u dorosłych wiąże się z koniecznością konsekwentnego przestrzegania odpowiedniej diety. Należy w tym czasie bezwzględnie wyeliminować mleko zwierzęce (krowie, owcze, kozie) oraz wszelkie produkty mleczne, wołowinę, wieprzowinę, cielęcinę, ryby, owoce morza, białka jajek, cytrusy, truskawki, orzechy, pistacje, migdały i soję. Bardzo istotne jest również uważne czytanie etykiet i składów żywności, ponieważ niebezpieczne białko może znaleźć się w wielu innych produktach, jak choćby w pieczywie, słodyczach, przetworach mięsnych. Alergen może być zawarty także w niektórych lekach.

Warto pamiętać, by wykluczenie z jadłospisu wielu produktów wiązało się z zastąpieniem ich innymi, bogatymi w potrzebne składniki odżywcze, aby u uczulonego nie doszło do niedoboru np. niezbędnej witaminy D czy wapnia. Przez cały czas trwania diety eliminacyjnej można śmiało jeść ryże, makarony, kasze, mięso drobiowe, żółtka jaj, owoce (poza truskawkami i cytrusami), wszystkie rodzaje warzyw.

W sytuacji, gdy wystąpi silna skaza białkowa, objawy u dorosłych mogą nie zostać wyeliminowane samą dietą. Wówczas konieczna jest terapia farmakologiczna z wykorzystaniem leków przeciwhistaminowych lub maści sterydowych. Zaleca się także pielęgnację skóry odpowiednimi kosmetykami nawilżającymi i regenerującymi. Wszystko powinno przebiegać oczywiście pod kontrolą lekarza.

2 komentarzy

  1. Skaza białkowa u dorosłych jest praktycznie identyczna jak u dzieci. Dodałbym do tego jeszcze bóle brzucha. Wysypka też jest tak samo jak u dzieci, może mniej na twarzy, ale też się zdarza.

    1. Bez przesady, wysypki na twarzy przy objawach skazy białkowej u dorosłych to jeszcze nie wiedziałem, a kilka przypadków znam, w tym swój własny 🙂 Kłopoty gastryczne i tarka na rękach i brzuchu – to wszystkie objawy, a bez wątpienia jestem dorosły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *