Przyczyny skazy białkowej

przyczyny skazy białkowej
5 (100%) 6 vote[s]

Skaza białkowa najczęściej występuje u niemowląt. Objawia się zmianami skórnymi – przede wszystkim alergiczną wysypką. Za jej przyczynę uznaje się najczęściej uczulenie na mleko krowie, jednak w rzeczywistości sprawa jest bardziej złożona, ponieważ reakcję alergiczną mogą wywoływać również inne pokarmy, takie jak cytrusy czy kakao. Czym jest skaza białkowa i co ją wywołuje? Czy to przypadłość, z którą trzeba się zmagać przez całe życie?

Skaza białkowa – przyczyny

przyczyna skazy białkowejJakie są przyczyny skazy białkowej? Ta dolegliwość najczęściej pojawia się u dzieci alergików i współwystępuje z innymi uczuleniami. Jeśli jeden z rodziców jest uczulony na kurz, roztocza czy sierść, ryzyko wystąpienia skazy białkowej u niemowlęcia jest bardzo wysokie.

Pierwsze objawy skazy białkowej pojawiają się zwykle w momencie przejścia z mleka matki na karmienie butelką. Mogą mieć charakter trwały lub zaniknąć przed ukończeniem przed dziecko 3 roku życia. Niereagowanie na objawy uczulenia u dziecka może prowadzić do rozwinięcia innych alergii, a także pojawienia się u maluszka atopowego zapalenia skóry. Nieleczona skaza białkowa utrwala się i przechodzi w alergię na mleko krowie, z którą pacjent zmaga się zazwyczaj do końca życia.

Mleko matki – przyczyna skazy białkowej?

Nie tylko mleko krowie podawane dziecku może wywołać skazę białkową. Okazuje się, że ta dolegliwość występuje również u dzieci karmionych wyłącznie piersią. Proteiny zawarte w mleku krowim przechodzą bowiem do mleka matki i wywołują uczulenie u niemowlęcia. W takich przypadkach matka zmuszona jest na czas karmienia wyeliminować z diety wszystkie pokarmy zawierające proteiny mleczne, a więc nie tylko mleko, ale również masło, sery i dania oraz desery na bazie mleka krowiego.

Jak rozpoznać skazę białkową?

Przyczyny skazy białkowej najczęściej leżą w genetyce – rodzice-alergicy powinni więc być szczególnie uczuleni na obserwowanie reakcji swojego dziecka. Niepokojące symptomy, mogące świadczyć o skazie białkowej to sucha i szorstka wysypka na skórze niemowlęcia (zwykle na policzkach i za uszami), biegunki, ulewanie. U niektórych dzieci alergia ma szczególnie silny przebieg i objawia się egzemą, krwią w stolcu, chudnięciem. Skaza białkowa, jeśli zostanie zbagatelizowana, może prowadzić do poważnych konsekwencji: wycieńczenia, odwodnienia, a także stanowiącego bezpośrednie zagrożenie życia wstrząsu anafilaktycznego.

Leczenie skazy białkowej

Jeśli rodzice zaobserwują u swojej pociechy objawy sugerujące skazę białkową, powinni jak najszybciej skonsultować się z pediatrą. Ten podejmie odpowiednie kroki, mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie występowania dolegliwości u maluszka. Jeśli hipoteza się potwierdzi, trzeba będzie zwalczyć przyczyny skazy białkowej, a więc wykluczyć z diety noworodka bądź karmiącej piersią matki produkty zawierające proteiny mleka krowiego. Takie działanie wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, ponieważ mleko w diecie należy zastąpić odpowiednimi substytutami.

Działanie na własną rękę może zakończyć się niedożywieniem dziecka. Jeśli w diecie noworodka zabraknie pełnowartościowego białka, dziecko nie będzie się prawidłowo rozwijać.

Co ważne, skazę białkową wywołuje nie tylko mleko, ale także takie produkty jak chleb, jajka, czekolada, orzechy czy cytrusy – wielu rodziców nie wie o tym, więc mimo wykluczenia z diety mleka, dziecko nadal zmaga się z egzemą i bolesnymi kolkami. Dlatego leczenie skazy białkowej zawsze powinno odbywać się pod okiem pediatry i alergologa, którzy dopasują rodzaj terapii do potrzeb maluszka.

2 komentarzy

  1. Według mnie przyczyny skazy białkowej leżą w plastiku. Teraz wszystko pakujemy w plastik całkowicie bezrefleksyjnie, a to na pewno się utlenia i wchłania przez organizm. Ciekawe kiedy ktoś zrobi jakieś badania na ten temat i nagle się wszystkim oczy otworzą.

    1. Teoria spiskowa. Skoro jest tak źle, to czemu jeszcze nikt takich badań nie wykonał? Przyczyny skazy białkowej to brak trawienia białka i nie ma co tu doszukiwać się jakiegoś czary mary. Jak organizm się rozwija, to skaz białkowa ustaje, ale jedni szybciej, a inni wolniej to robią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *