Jakie mleko przy skazie białkowej?

skaza białkowa jakie mleko
5 (100%) 7 vote[s]

Skaza białkowa jest potoczną nazwą alergii na białka mleka krowiego, ujawniającej się u niemowląt. Jak w przypadku każdej innej alergii, alergenem są tu białka mleka krowiego – te, które u zdrowych dzieci nie wywołują żadnych objawów alergicznych, a u alergików nie ma tolerancji na kontakt z nim.

Organizm niemowlaka broni się przed alergenem, wywołując przesadzone, niepożądane odczyny alergiczne na coś, co nie powinno wywoływać żadnych nieprzyjemnych objawów. W przypadku niemowląt, które żywią się wyłącznie lub głównie mlekiem, skaza białkowa jest poważnym problemem.

Skaza białkowa – jakie mleko modyfikowane wybrać?

skaza białkowa objawyDopóki dziecko jest karmione piersią, nie powinny się pojawiać żadne reakcje alergiczne – jednak mama karmiąca piersią musi przejść na dietę bezmleczną, ponieważ alergeny z mleka krowiego mogą przenikać do mleka matki, a stamtąd do organizmu dziecka.

Problem pojawia się w przypadku przejścia na mleko modyfikowane. Jest ono bowiem niczym innym, jak tylko preparatem mleka krowiego – odpowiednio przetworzonym, sproszkowanym mlekiem krowim, zawierającym konkretne proporcje białek i węglowodanów. W przypadku stwierdzenia u niemowlęcia, karmionego sztucznie, skazy białkowej, należy unikać kontaktu z alergenami, co jest podstawowym postępowaniem w przypadku alergii. Lekarz powinien zalecić konkretny hydrolizat mleka krowiego, który nie będzie powodował odczynów alergicznych.

Skaza białkowa – objawy i leczenie

Objawy skazy białkowej pojawiają się zwykle około 2-3 miesiąca życia dziecka. Są to najczęściej atopowe zapalenie skóry, czyli sucha skóra, wypryski i zaczerwienienia pojawiające się w różnych częściach ciała malucha.

Pojawiać się może również sapka czyli przyspieszony, nieregularny oddech, a także typowe objawy ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, kolki, biegunki, zaparcia, ulewania, których nie można zignorować, ponieważ wiążą się z płaczem i irytacją niemowlaka.

Leczenie skazy białkowej polega przede wszystkim na smarowaniu miejsc objętych AZS specjalnymi emolientami, które natłuszczają skórę i tworzą barierę ochronną, łagodząc zaczerwienienia. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie maści sterydowych, które zwykle dobrze działają na zmiany alergiczne. Równolegle stosuje się preparaty mlekozastępcze oraz dietę eliminującą produkty mleczne.

Po około pół roku lub roku diety stosuje się tak zwaną próbę prowokacyjną polegającą na podaniu niewielkich ilości produktu uczulającego, by sprawdzić, czy niepożądane reakcje będą występowały.

Skaza białkowa – jakie mleko nie uczula

W przypadku niemowląt nie zaleca się stosowania mlek roślinnych, szczególnie sojowego. Korzystna może być także zamiana mleka krowiego na mleko kozie, które nie powoduje reakcji alergicznych u dziecka. Istnieją również specjalne mleka modyfikowane na bazie mleka koziego, których spożywanie warto skonsultować z lekarzem.

Warto wiedzieć, gdy u niemowlaka pojawi się skaza białkowa czego nie jeść, jeśli mama karmi piersią. Należy zaprzestać picia mleka, a także spożywania produktów mlecznych, takich jak: sery twarogowe, sery żółte, jogurty i napoje mleczne fermentowane. Mama powinna jednak dbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie i spożywać mleka roślinne, mleko kozie i produkty z mleka koziego, by nie dopuścić do zubożenia diety w wapń. Bardzo często w przypadku niemowląt karmionych piersią konieczna jest suplementacja wapnia u mamy. W przypadku tego rodzaju dolegliwości zależność dziecka od pokarmu mamy ma ogromne znaczenie, więc trzeba brać pod uwagę dobro obydwojga, by nikomu nie zaszkodzić.

1 komentarz

  1. Nie ma na to prostej odpowiedzi. Ale z drugiej strony nie ma się co zniechęcać i po jednym razie mleko odstawiać. To, jakie mleko przy skazie białkowej będzie można stosować, trzeba sprawdzać tak przez dzień-dwa. Teraz większość sztucznych ma już jednak taki skład, że praktycznie w każdym powinno być w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *